ევგენი მიქელაძის სახელობისქ. თბილისის
ცენტრალური სამუსიკო სასწავლებელი

ევგენი მიქელაძე

გამოჩენილი ქართველი დირიჟორი. მისმა მოღვაწეობამ წარუშლელი კვალი დატოვა ქართული მუსიკალური ხელოვნების ისტორიაში, ეროვნული საორკესტრო შემსრულებლობის ჩამოყალიბებასა და განვითარებაში ...

Sruliad Naxva

ვაჟა ჩაჩავას სახელობის მუსიკოს-შემსრულებელთა პირველი საერთაშორისო კონკურსი

2017 წლის 23-27 მარტს თბილისში ჩატარდა გამოჩენილი ქართველი მუსიკოსის და საქვეყნოდ აღიარებული კონცერტმაისტრის ვაჟა ჩაჩავას სახელობის მუსიკოს-შემსრულებელთა პირველი საერთაშორისო კონკურსი.

კონკურსის დამფუძნებლები არიან:

  • საქართველოს კომპოზიტორთა კავშირი
  • ე. მიქელაძის სახ. ცენტრალური სამუსიკო სასწავლებელი
  • რუსეთის დამს. არტისტი, პროფესორ  „ირაკლი გვენცაძე-  არტ–კორპორაცია“

 

კონკურსი ტარდება ორ ტურად შემდეგ ნომინაციებში:

  1. ფორტეპიანო;
  2. სიმებიანი საკრავები;
  3. აკადემიური ვოკალი;
  4. კამერული ანსამბლი;
  5. საესტრადო  და ჯაზ-ვოკალი;
  6. საკონცერტმაისტრო ხელოვნება

 

კონკურსში მონაწილეთა ასაკობრივი  ჯგუფები იყოფა 3 კატეგორიად:

I კატეგორია 

მუსიკალური სკოლებისა და  სასწავლებლების მოსწავლეები

 ( A,B,C,D, ჯგუფები)

II კატეგორია 

კონსერვატორიის ან უმაღლესი სასწავლებლის მუსიკალური ფაკულტეტების სტუდენტები (“E”)

III კატეგორია (პროფესიონალები)

კონსერვატორიის და უმაღლესი მუსიკალური სასწავლებლის კურსდამთავრებულები (“F”)

კონკურსში მონაწილეობის სურვილი განაცხადა 80 ახალგაზრდა შემსრულებელმა საქართველოდან, რუსეთიდან, თურქეთიდან და ყაზახეთიდან.

ჟიურის შემადგენლობაში არიან ცნობილი მუსიკოსები საქართველოდან, რუსეთიდან, იტალიიდან,თურქეთიდან  და ყაზახეთიდან.

 

ფორტეპიანოს ჟიურის შემადგენლობაში მოწვეულები იყვნენ:

პროფ. რუსტამ შაიხუტდინოვი,  (მოსკოვი) - ალფრედ შნიტკეს სახელობის მუსიკის სახელმწიფო ინსტიტუტის სპეციალური ფორტეპიანოს კათედრის გამგე, საერთაშორისო კონკურსების ლაურეატი.

პროფ. ოლგა ჰასანოღლუ         (თურქეთი)- პიანისტი და პედაგოგი, 19 მაისის სახელობის სახემწიფო კონსერვატორიის დირექტორი ( სამსუნგი).

პროფ. ფილიპ სუბოტინი  (ჩეხეთი) -საერთაშორისო კონკურსის არტ-დუოს დამფუძნებელი და დირექტორი. პედაგოგი და პიანისტი.

თინა ღვინერია (საქართველო) - ხელოვნებათმც. დოქტორი, ე. მიქელაძის სახ.ცენტრალური სამუსიკო სასწავლებლის დირექტორის მოადგილე, რესპუბლიკის დამს. პედაგოგი.

                                             ვოკალის ჟიურის წევრები:

პროფ.ირაკლი გვენცაძე (რუსეთი). დამს.არტისტი, მაგნიტოგორსკის კონსერვატორიის სოლო სიმღერის კათედრის გამგე.

შაჰიმარდან აბილოვი (ყაზახეთი) - მომღერალი,  ყაზახეთის სახ. პრემიის ლაურეატი, ყაზახეთის რესუბლიკის საპატიო მოქალაქე.

ალა სიმონიშვილი (იტალია)- მომღერალი, ოზიმოს მუსიკალური აკადემიის პროფესორი (იტალია,), თბილისის სახ.კონსერვატორიის მოწვეული პროფესორი.

 

         სიმებიანი საკრავების და კამერული ანსამბლის  ჟიურის წევრები:

გიორგი ქორქაძე (საქართველო)- კულტურის დამს. მოღვაწე, ღირსების ორდენის მფლობელი. ე. მიქელაძის სახ.ცენტრალური სამუსიკო სასწავლებლის დირექტორი.

მანანა ქანთარია (საქართველო) -  ე. მიქელაძის სახ.ცენტრალური სამუსიკო სასწავლებლის სიმებიანი განყოფილების გამგე, თბილისის სახ. კონსერვატორიის ასოცირებული პროფესორი.

ოლგა გვენცაძე (რუსეთი)- მაგნიტოგორსკის სახ. კონსერვატორიის კამერული ანსამბლის კათედრის გამგე, საერთაშორისო კონკურსების პრიზიორი

 

              საესტრადო  და ჯაზ- ვოკალის ნომინაციის ჟიურის წევრები:

კახა ცაბაძე (საქართველო)- კომპოზიტორი, საქართველოსკომპოზიტორთა კავშირის თავმჯდომარე.

ნატალია სობოლევა (რუსეთი)  - მომღერალი, საერთაშორისო კონკურსების ლაურეატი ჯაზ-ვოკალის მიმართულებით.

გიორგი შავერზაშვილი (საქართველო) - კომპოზიტორი და პიანისტი, თბილისის სახ. კონსერვატორიის ასოცირებული პროფესორი.

 

საკონკურსო ტურები ჩატარდა:

ე. მიქელაძის სახ. ცენტრალურ სამუსიკო სასწავლებელი 

 23-24 მარტი - სიმებიანი საკრავები და კამერული ანსამბლები (1 და 2 ტურები).11.00 -17.00

24- 25 მარტი - ფორტეპიანო (1 და 2 ტურები) 11.00- 17.00

 27 მარტი -  დაჯილდოების ცერემონიალი და ლაურეატთა გალა-კონცერტი

საქართველოს კომპოზიტორთა კავშირი

24-25 მარტი - აკადემიური ვოკალის და საესტრადო და ჯაზ-ვოკალის (1-2 ტურები). 10.00 – 19.00

 

 

                                  კონკურსის გამარჟვებულები გახდნენ

სიმებიანი საკრავები

 

“A”

I ადგილი - ახმეტჯანოვა ამინა (ვიოლინო, ყაზახეთი)

 დიპლომანტი  -  ლისო   წერეთელი (ვიოლინო, საქართველო)

 

“B”

I ადგილი  - ბარბარე ანა როინიშვილი  (ვიოლინო, საქართველო)

I ადგილი -  თამარ მარიამ ტყაბლაძე (ვიოლინო, საქართველო)

II ადგილი  -  სოფიო გიორგაძე (ვიოლინო, საქართველო)

II ადგილი -  ანა ბერიაშვილი (ვიოლინო, საქართველო)

 

დიპლომანტი  - ეკატერინე დოლიძე (ვიოლინო, საქართველო)

დიპლომანტი  - ნინო ცაგარეიშვილი (ვიოლინო, საქართველო)

 

“D”

დიპლომანტი  - ეთერ დოლიძე (ვიოლინო, საქართველო)

 

“E”

I ადგილი  –    “–“

II ადგილი  –    “–“

III ადგილი  - დალი ზირაქაშვილი (ვიოლინო, საქართველო)

III ადგილი  - თამარ გოგიაშვილი (ჩელო, საქართველო)

 

კამერული ანსამბლები

 

“D”

I ადგილი  –    “–“

II ადგილი - ტრიო „კამერტონი“- ნატა როინიშვილი (ვიოლინო), გიორგი ოიკაშვილი (კლარნეტი), თამარ მახარაძე (ფორტეპიანო).

II ადგილი – სიმებიანი კვარტეტი ­– კონსტანტინე ეროიანი (I ვიოლინო), დავით აკოპიანი (II ვიოლინო), ეკატერინე კაზარიანი (ალტი), გიორგი ნადარეიშვილი (ჩელო).

 

“E”

I ადგილი  –    “–“

II ადგილი –   დუეტი -  ინა თევდორაძე (ვიოლინო),  სოფიო ოდიშარია (ფორტეპიანო)

II ადგილი  –   დუეტი -  თორნიკე გეწაძე (ჩელო), ქეთევან ნაკაშიძე (ფორტეპიანო)

III ადგილი  – საფორტეპიანო კვინტეტი – ვიქტორია სურმავა (ფორტეპიანო), სოფიო მუშკუდიანი (1 ვიოლინო), მარიამ  მამადაშვილი (2 ვიოლინო), სამველ პერიხანიანი (ალტი), ევგენი ინჩაგოვი (ჩელო)

დიპლომანტი – დუეტი: ბელა ურუშაძე (ვიოლინო), ეკატერინე გელაშვილი (ფორტეპიანო)

დიპლომანტი – დუეტი : მარიანა კირაკოზოვა (ვიოლინო), ეკატერინე გელაშვილი (ფორტეპიანო)

 

   “F”

I ადგილი  –  სიმებიანი კვარტეტი : თეიმურაზ ჯაიანი (1 ვიოლინო), ნიკა ბარათელი (2 ვიოლინო), მამუკა ბაბუაძე (ალტი), გიორგი იმანოვი (ჩელო)

 

 

                                             ფორტეპიანო

 “A”

I ადგილი  -     მაისურაძე ელენე

 

II ადგილი -     ნუგმანკიზი დარია

                        კოვალევა ქსენია

III ადგილი      მჭედლიძე ანასტასია

დიპლომანტი    გორბაჩევა ვიქტორია

                        შატირიშვილი მედეა

 

            “B”

I ადგილი  -     ანა შაფათავა

                       სალომე გიორგაძე

 

II ადგილი -     კაირატკუზუ დამილია

                       

III ადგილი      ლოგინოვა ანასტასია

                       დარჩიაშვილი მარიამი

                       ჩალაური ნესტანი

დიპლომანტი    ჩიხლაძე ირმა

                        კარატაშ მელისა

                        ილდირიმ ბესთე  

            “C”

I ადგილი        კაკაბაძე ლიზი

დიპლომანტი      თეო ხელაძე 

 

            “D”                           

III ადგილი        მზეჭაბუკ პაჭკორია

 

            “E”

I ადგილი       გეა ინ ლი

 

 

                                               ვოკალი

 

            “A”

I ადგილი        ტიმირბაევა კამილა            

“B”

I ადგილი  -     ხვედელიძე მარიამი

II ადგილი -     ბერიშვილი ბაია

                        კვირკვია ანა                    

III ადგილი      იარაჯული მარიამი                             

            “C”

II ადგილი -     ბერიშვილი ბაია                 

III ადგილი -    კუჭავა მარიამი     

“D”

I ადგილი  -     ალტიევა დაურია

II ადგილი -     ნიგმეტოვა სანია                      

III ადგილი -    ადილბექ აშირბექ

IV ადგილი -     სადიგულოვა სარა

             “E”

I ადგილი  -     გურგენიძე ერეკლე

                        ივანიაშვილი ნათია

II ადგილი-     ჯიშკარიანი მარიამი

                       ბაჰთეევა ალინა

                       პაპინაშვილი ქათევანი

III ადგილი     ცალუღელაშვილი ანა

                        ელიაშვილი ეკატერინე

IV ადგილი      კატაზონოვა დარია          

დიპლომანტი   მამულაიძე თინა

                       კირაკოსოვა თამარა

                       მანუსააჯევა იზაბელა

                       შარაშენიძე მარიამი

                       პოზოიანი ვარდუჰი

            “F”

I ადგილი  -     გოგუა ია

                        დეკანოიძე ალექსანდრე

II ადგილი -     ედა ბინგოლ გურქან

                        არაპოვა მარია


პოპი და ჯაზი

 

“A”

I ადგილი - .ნიკოლოზ და მარიამ ვასაძეები   

“B”

 დიპლომანტი - ნანა ლაფერიშვილი

                        ნინი დევდარიანი 

 

“C”

I ადგილი - ფედერენკო არინა (რუსეთი) 

II ადგილი - სკვორცოვა ალექსანდრა (რუსეთი)

III ადგილი - კამენსკაია არინა  (რუსეთი)

“D”

I ადგილი - გოვოროვა ევგენია (რუსეთი)

I ადგილი- - კამარდინა ანასტასია (რუსეთი)

III ადგილი - თამარ ჩიმაკაძე (საქართველო)  

“F”

I ადგილი - ხალიმონი ვენერა (ყაზახეთი)