ევგენი მიქელაძის სახელობისქ. თბილისის
ცენტრალური სამუსიკო სასწავლებელი

ევგენი მიქელაძე

გამოჩენილი ქართველი დირიჟორი. მისმა მოღვაწეობამ წარუშლელი კვალი დატოვა ქართული მუსიკალური ხელოვნების ისტორიაში, ეროვნული საორკესტრო შემსრულებლობის ჩამოყალიბებასა და განვითარებაში ...

Sruliad Naxva

ღონისძიებები 2016

2016-11-18

2016 წლის ღონისძიებები

9-12 თებერვალი

არტურ გრუმეოს სახ. ახალგაზრდა მევიოლინეთა IX საერთაშორისო კონკურსი (ბელგია).

II ადგილი  –  ბარბარე როინიშვილი, ვიოლინო, IV კლ.  

პედ. დინა ჯაიანი

22 თებერვალი

ანსამბლი “კამერტონი“ რუსთავი2–ის დილის ეთერში

 

13 მარტი

ე. მიქელაძის სახ. ცენტრალური სამუსიკო სასწავლებელი

კონკურსი ეტიუდებში და ტექნიკური ხასიათის პიესებში

(გარდა სასწავლებლის მოსწავლეებისა მონაწილეობდნენ თბილისის, ქუთაისის,ზესტაფონის, ჭიათურის ბათუმის, ზუგდიდის თელავის მუსიკალური სკოლების მოსწავლები).

პრემიები დაიმსახურეს სასწავლებლის შემდეგმა მოსწავლეებმა:

1 ადგილი – ნიკოლეოშვილი ელენე (10 კლ.), პედ. ნაცვლიშვილი

2 ადგილი – ტყეშელაშვილი ნინო (8 კლ.), პედ. ნაცვლიშვილი

2 ადგილი – ჩირიკაშვილი ლიზა(4 კლ.), პედ. გოგაშვილი

3 ადგილი – ჯორბენაძე სალომე (4 კლ.), პედ. ლუტიძე

3 ადგილი – კისილიოვა ანასტასია (5 კლ.), პედ.ჩოგოვაძე

3 ადგილი –დოღონაძე ანა (5 კლ.), პედ. ჩოგოვაძე

 

2–12  აპრილი

ვოკალისტთა საერთაშორისო კონკურსი ქ. ტრევიზოში (იტალია)

მონაწილეობდნენ თამარ სარვაზიშვილის მოსწავლეები:

3 ადგილი – თამარ ოთანაძე (12 კლ.)<

ნათობიძე მარიამი (11 კლ.)

დავითულიანი მერი (10 კლ.)

 

5 აპრილი

ელენე ახვლედიანის სახლ–მუზეული

საფორტეპიანო განყოფილების მოსწავლეთა კონცერტი

  

9 აპრილი

კონსერვატორიის მცირე დარბაზი

საორკესტრო განყოფილების საანგარიშო კონცერტი

 

12 აპრილი

კონსერვატორიის მცირე დარბაზი

საფორტეპიანო განყოფილების საანგარიშო კონცერტი

 

14 აპრილი

კომპოზიტორთა კავშირის დარბაზი

საფორტეპიანო და საორკესტრო განყოფილების მოსწავლეთა კონცერტი

 

17 აპრილი

კონსერვატორიის მცირე დარბაზი

11 კლ. მოსწავლის თამარ ქორქაძის (ვიოლინო) სოლო კონცერტი

პედ. დინა ჯაიანი

 

18 აპრილი

ე. მიქელაძის სახ. ცენტრალური სამუსიკო სასწავლებლი

ვოკალური განყოფილების პედაგოგის

სვეტლანა ეგოროვას კლასის კონცერტი

 

19 აპრილი

ე. მიქელაძის სახ. ცენტრალური სამუსიკო სასწავლებლი

საფორტეპიანო განყოფილების მე–9 კლასის მოსწავლის

ნატალია არღანაშვილი კონცერტი

პედ. თინა ღვინერია

 

22 აპრილი

ე. მიქელაძის სახ. ცენტრალური სამუსიკო სასწავლებლი

საფორტეპიანო განყოფილების მოსწავლეების

ილია ლომთათიძის (6 კლ.) და ბარბარე თათარაძის (7 კლ.)

კონცერტი

პედ. ნატა ნაცვლიშვილი

 

23 აპრილი

ე. მიქელაძის სახ. ცენტრალური სამუსიკო სასწავლებლი

საფორტეპიანო განყოფილების სააღდგომო კონცერტი

 

26 აპრილი

ე. მიქელაძის სახ. ცენტრალური სამუსიკო სასწავლებლი

თეორიული განყოფილება–კონკურსი სოლფეჯიოში

ორგანიზატორი ირინე ბარბაქაძე

 

20–27 აპრილი

ე. მიქელაძის სახ. საორკესტრო საკრავებზე ახალგაზრდა შემსრულებელთა მეორე ეროვნული კონკურსი

20-24. 04. 2016 – შესარჩევი ტურები  რეგიონებში (თელავი, ქუთაისი, ბათუმი)

25.04.2016 – შესარჩევი ტური თბილისში

27.04.2016 – მე–2 ტური თბილისი.

ე. მიქელაძის. სახ. ცენტრლურ სამუსიკო სასწავლებელში.

20.05 2016 – გალა –კონცერტი. თბილისი

ე. მიქელაძის. სახ. ცენტრლურ სამუსიკო სასწავლებელში.

1–7 მაისი

ახალგაზრდა პიანისტთა საერთაშორისო კონკურსი (მოსკოვი)

 „Grand Piano Competition“,

სამხ. ხელმძღვანელი დენის მაცუევი

მონაწილეობდნენ

ილია ლომთათიძე(6 კლ.) და ბარბარე თათარაძე (7 კლ.)

პედ. ნატა ნაცვლიშვილი

 

3 მაისი

კულტურის სამინისტრო

ანსამბლ „კამერტონის“ კონცერტი

 

6 მაისი

კონსერვატორიის მცირე დარბაზი

ვოკალური განყოფილების საჩვენებელი კონცერტი

11 მაისი

ე. მიქელაძის სახ. ცენტრალური სამუსიკო სასწავლებლი

ვოკალური განყოფილების საანგარიშო კონცერტი

 

13 მაისი

ე. მიქელაძის სახ. ცენტრალური სამუსიკო სასწავლებლი

ვოკალური განყოფილების პედაგოგის

 გულიკო კარიაულის კლასის კონცერტი

14 მაისი

საქართველოს საგუნდო კოლექტივების მეორე ეროვნული კონკურსი

პირველი ადგილი და ოქროს მედალი  მოიპოვა:

სასწავლებლის უფროსკლასელთა გუნდმა (ხელმძღ. მიხეილ ედიშერაშვილი)

ვერცხლის მედალი და მეორე ადგილი:

სასწავლებლის უმცროსკლასელთა   გუნდმა (ხელმძღ. ეკა ჩიქოვანი)

 

16 მაისი

ე.მიქელაძის სახ. ცენტრალური სამუსიკო სასწავლებელი

ვოკალის პედაგოგის

ზაირა ხელაიას კლასის კონცერტი

21.05. – 29.05.  2016

ანდრეა პოსტაჩინის სახ. მევიოლინეთა კონკურსი ქ. ფერმოში (იტალია)

 3 ადგილი – ბარბარე როინიშვილი (4 კლ.), პედ. დინა ჯაიანი

23 მაისი

ე. მიქელაძის სახ. ცენტრალური სამუსიკო სასწავლებლი

ვოკალური განყოფილების პედაგოგის

 ნინო ბესტაევას კლასის კონცერტი

 

30 მაისი

კონსერვატორიის დიდი დარბაზი

სასწავლებლის მოსწავლეთა  კონცერტი სიმფონიურ ორკესტრთან ერთად

დირიჟორი გიორგი ჟორდანია

 

1 ივნისი

რესპუბლიკური კონკურს–ფესტივალი „მომავლის ვარსკვლავები“:

უმაღლესი ჯილდო” ვარსკვლავი“ – ბარბარე როინიშვილი, ვიოლინო

გრან–პრი – თამარ ტყაბლაძე, ვიოლინო (პედ. ჯაიანის კლასი);

ლაურეატები: მემანიშვილი ნატალია, ფ–ნო, (3 კლ.),პედ.პედ. ლუტიძე

                       ჩირიკაშვილი ლიზი, ფ–ნო,  (4 კლ.), პედ. გოგაშვილი

 

3 ივნისი

ე. მიქელაძის სახ. ცენტრალური სამუსიკო სასწავლებლი

საორკესტრო განყოფილების 11 კლასის მოსწავლის

ელენე ჯიოევას კონცერტი

პედ. ლაიმე გარსევანიძე

 

6  ივნისი

საკონცერტო დარბაზი „მუზა“

სიმფონიური მუსიკის კონცერტები

 

1 კონცერტი – დირიჟორი გიორგი ჟორდანია

2 კონცერტი – დირიჟორი ბადურ სამადაშვილი

 

7 ივნისი

ე. მიქელაძის სახ. ცენტრალური სამუსიკო სასწავლებელი

ვოკალის პედაგოგის ელზა ხარაძის კლასის კონცერტი

15.06. –20.06.2016

სტოკჰოლმის მუსიკოს–შემსრულებელთა საერთაშორისო კონკურსი

 1 ადგილი– თამარ ტყაბლაძე, ვიოლინო, 5 კლ.

პედ. დინა ჯაიანი

 

16 ივნისი

ე. მიქელაძის სახ. ცენტრალური სამუსიკო სასწავლებელი

საფორტეპინო განყოფილები მე–7 კლასის მოსწავლის

 ალექსანდრე შუბლაძის კონცერტი

პედ. დ.ჩიტიძის

 

24-28 ივნისი

მუსიკის საერთაშორისოფესტივალი D’Auvres-sur Oise

მონაწილეობდა ილია ლომთათიძე , ფ–ნო (6 კლ.)

პედ. ნაცვლიშვილი

 

3 ივლისი

კინოსა და თეატრის მუზეუმი

ანსამბლ „კამერტონის კონცერტი“

ეუთოს ანსამბლეის ღონისძიებათა ფარგლებში

 

3-8 ივლისი

ბორჯომის საერთაშორისო ფესტივალი „ჰარმონია“

მონაწილეობდნენ

სასწავლებლის საფორტეპიანო, საორკესტრო და ვოკალური განყოფილების 12 მოსწავლე, რომლებიც დაჯილდოვდნენ სხვადასხვა პრემიებითა და სპეციალური პრიზებით.

 

17 – 25 ივლისი

ანსაბლ „კამერტონის“ კონცერტები გერმანიაში

  

26-27 ივლისი

მუსიკალური ფესტივალი „კრეშჩენდო“ სოჩში

სამხ. ხელმძღვანელი დენის მაცუევი

სიმფონიურ გალა –კონცერტზე  მიწვეული იყო

ილია ლომთათიძე

 (ფორტეპიანო, 7 კლ. პედ. ნატა ნაცვლიშვილი)

 

6–14 აგვისტო

ახალგაზრდა პიანისტთა საერთაშორისო კონკურსი

ქ. ეტლინგენში (გერმანია)

მონაწილეობდა საფორტეპიანო განყოფილების მოსწავლე

 ბარბარე თათარაძე (პედ. ნაცვლიშვილი)

  

23 სექტემბერი

მუსიკალური ფესტივალი „კრეშჩენდო“ ფსკოვში

სამხ. ხელმძღვანელი დენის მაცუევი

გალა –კონცერტზე  მონაწილეობა მიიღო

ილია ლომთათიძე

 (ფორტეპიანო, 7 კლ. პედ. ნატა ნაცვლიშვილი)

 

5–15 სექტემბერი

მუსიკალური ფესტივალი „ბაიკალის ვარსკვლავები“ ირკუტსკში

სამხ. ხელმძღვანელი დენის მაცუევი

ილია ლომთათიძე წარსდგა ფესტივალზე

 სოლო პროგრამით და ასევე დაუკრა სიმფონიურ ორკესტრთან ერთად.

  

16 სექტემბერი

სასწავლებლის დარბაზი

შეხვედრა საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრთან

ბ–ნ მიხეილ გიორგაძესთან.

კონცერტში მონაწილეობდნენ:

ბარბარე როინიშვილი (ვ–ნო), მარიამ ხვედელიძე (ვოკალი), თამარ ტყაბლაძე (ვ–ნო),

ბარბარე თათარაძე (ფ–ნო), ილია ლომთათიძე (ფ–ნო), კატო ბაქრაძე (ფ–ნო) და ნატა როინიშვილი(ვ–ნო)

  

17–22 სექტემბერი

ბათუმის მუსიკის მე–4 საერთაშორისო ფესტივალი

სამხ. ხელმძღ. ელისო ბოლქვაძე

მასტერ– კლასებში, რომელსაც ატარდებდა მოსკოვის კონსერვატორიის პროფესორი ვალერი პიასეცკი მონაწილეობდნენ სასწავლებლის საფორტტეპიანო კლასის მოსწავლეები: ბარბარე თათარაძე, ელენე ჩიქოვანი, ბარბარე ჩხაიძე , თათია მგალობლიშვილი (პედ. ნაცვლიშვილი), მარიამ დარჩიაშვილი (პედ. ა. ვასაძე)

  

21 სექტემბერი

ეროვნული ბიბლიოთეკის დარბაზი

ფონდ „იავნანას“  საქველმოქმედო კონცერტი

მონაწილეობდა მე–6 კლასისი მოსწავლე

თამარ ტყაბლაძე (ვიოლინო), პედ.ჯაიანი

 

22–2 სექტემბერი

საერთაშორისო მუსიკალურიფესტივალი „მომავლის ვარსკვლავები“

ქ. ბაქოში

გრან– პრი –  ბარბარე როინიშვილი, ვიოლინო

(5 კლ. პედ.ნ. ჯაიანი)

დიპლომები – მირიამ ციციაშვილი და ეთერ ზანგურაშვილი

(ფორტეპიანო, პედ. მანჯავიძე)

 

26 სექტემბერი

მოსკოვის კონსერვატორიის დიდი დარბაზი

მუსიკალური ფესტივალი „კრეშჩენდო“–ს დასკვნითი კონცერტი.

მონაწილეობდა ილია ლომთათიძე, რომელმაც შეასრულა სენ–სანსის #2 საფორტეპიანო კონცერტი სიმფონიურ ორკესტრთან ერთად.

კონცერტი გადაიცემოდა ცოცხალი ეთერით Medici TV

 

22–27 ოქტომბერი

ფონდი SOS talents – Michel Sogny–ს  მასტერ კლასები . პარიზში.

მასტერ–კლასებში მონაწილეობისათვის მიწვეულები არიან ფონდის სტიპენდიატები, საფორტეპიანო განყოფილების მოსწავლეები:

ილია ლომთათიძე,  ბარბარე თათარაძე, ბარბარე ჩხაიძე

 

26-30 ოქტომბერი

ახალგაზრდა მუსიკოს–შემსრულებელთა 1 საერთაშორისო კონკურსი და მე–5 საერთაშორისო მეგობრობის ფესტივალი ,ქ. ერევანში

მონაწილეობდნენ საფორტეპიანო განყოფილების პედ. ნატა ნაცვლიშვილის მოსწავლეები:

                                           ნესტან ჩალაური 5 კლ. – 1 ადგილი

                                           ელენე ჩიქოვანი 7 კლ. –  1 ადგილი

                                           ლიზი კაკაბაძე 9 კლ. –     გრან პრი

 

   27 ოქტომბერი

    სასწავლებლის დარბაზი

ავსტრიელი ჯაზ–მუსიკოსების

ათანას დინოვსკის და პაულ შუბერტის

კონცერტი

ღონისძიება ჩატარდა ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის ავსტრიული კულტურის ცენტრის  და ე. მიქელაძის სახ. ცენტრალური სამუსიკო სასწავლებელს შორის  თანამშრომლობის  ფარგლებში.

 

21–24 ნოემბერი

პრაღის ახალგაზრდა მუსიკოსთა XII საერთაშორისო კონკურსი „Art-Duo” (ჩეხეთი)

მონაწილეობდა  საფორტეპიანო განყოფილების X კლასის მოსწავლე

  ნატალია არღანაშვილი – 1 ადგილი

(პედ. თინა ღვინერია)

 

23-27 ნოემბერი

ახალგაზრდა მუსიკოს–შემსრულებელთა მე–6 საერთაშორისო მეგობრობის ფესტივალი ქ. ბაქოში.

მონაწილეობდნენ:

ხუსკივაძე ანა, 7 კლ. პედ. მ. გეგელაშვილი

              დევდარიანი მარიამი, 7 კლ. პედ. ც. თაქთაქიშვილი

 კაკაბაძე ლიზი, 9 კლ. პედ. ნ. ნაცვლიშვილი

 

 

26–29 ნოემბერი

ბათუმისსაფესტივალოკვირეული  „ ფესტივალიდანფესტივალამდე” 2016 .

ფესტივალში მონაწილეობდა „მომავლის ვარსკვლავები 2016 წლის“ უმაღლესი ჯილდოს „ვარსკვლავის“  მფლობელი სასწავლევბლის მე–5 კლასის მოსწავლე  მევიოლინე ბარბარე როინიშვილი (პედ. დინა ჯაიანი)

ფესტივალი გაიმართა ბათუმის ზ.ფალიაშვილის სახ. სასმუსიკო სასწავლებლის დარბაზში.

ბარბარე  როინიშვილმა მონაწილეობა მიიღო ფესტივალის ორ კონცერტში –  სოლო ნომრით და  ბათუმის სიმფონიურ ორკესტრთან ერთად, სადაც შეასრულა სენ–სანსის სავიოლინო კონცერტის 1 ნაწ.   დირიჟორი დავით მუქერია.

  

7 დეკემბერი

ახალგაზრდა მუსიკოს–შემსრულებელთა კონკურსი „არტ–აკადემია“

მონაწილეობდა საფორტეპიანო განყოფილების 5 კლ. მოსწავლე

სალომე ჯორბენაძე (პედ. ლია ლურიძე) – 3 ადგილი

 

10 დეკემბერი

სასწავლებლის მოსწავლეთა კონცერტი მხატვრულ აკომპანიმენტში

კონცერტზე შესრულდა ქართველი კომპოზიტორების ნაწარმოებები

  

15 დეკემბერი

SOS TALETS -მიშელ სონის საქველმოქმედო ორგანიზაციის გალა–კონცერტი პარიზში

მონაწილეობდნენ სასწავლებლის საფორტეპიანო განყოფილების მოსწავლეები, ფონდის სტიპენდიატები ილია ლომთათიძე, ბარბარე თათარაძე, ბარბარე ჩხაიძე.

 

16 დეკემბერი

სასწავლებლის საკონცერტო დარბაზი

შეხვედრა კომპოზიტორ ვაჟა აზარაშვილთან

კონცერტზე სასწავლებლის მოსწავლეთა მონაწილეობით გაჟღერდა ვაჟა აზარაშვილის საფორტეპიანო, სავიოლინო და ვოკალური ნაწარმოებები.

კომპოზიტორმა გაუზიარა მსმენელს თავისი მოგონებები, შეასრულა რამოდენიმე საკუთარი სიმღერა.  შეხვედრაში მონაწილეობა მიიღო პოეტმა მანანა დანგაძემ, რომელმაც წაიკითხა თავისი ლექსები.

 

17 დეკემბერი

სასწავლებლის საკონცერტო დარბაზი

საფორტეპიანო განყოფილების საშობაო კონცერტი

 

20 დეკემბერი

სასწავლებლის სამეურნეო სექტორის მოსწავლეთა

საშობაო კონცერტი

 

21 დეკემბერი

სიმებიანი განყოფილების საშობაო კონცერტი

 

22 დეკემბერი

საგუნდო განყოფილების საშობაო კონცერტი

 

23 დეკემბერი

ვოკალური განყოფილების საშობაო კონცერტი

 

24 დეკემბერი

ფორტეპიანოს კლასის პედაგოგის ეთერ ზანგურიძის კლასის მოსწავლეთა კონცერტი “ჩვენ ვუკრავთ ჯაზს“

 

25–27  დეკემბერი

ახლაგაზრდა მუსიკოს–შემსრულებელთა კონკურს– ფესტივალი “რონდო–კლასიკა“ მიძღვნილი ცნობილი მევიოლინის, პროფ. შოთა შანიძის დაბადებიდან 100 წლისთავისადმი.

მონაწილეობენ სასწავლებლის მოსწავლეები:

მევიოლინეები – ბარბარე როინიშვილი და თამარ ტყაბლაძე,                                                   პიანისტები  – ბარბარე თათარაძე და ილია ლომთათიძე.