ევგენი მიქელაძე იყო გამოჩენილი ქართველი დირიჟორი. მისმა მოღვაწეობამ წარუშლელი კვალი დატოვა ქართული მუსიკალური ხელოვნების ისტორიაში, ეროვნული საორკესტრო შემსრულებლობის ჩამოყალიბებასა და განვითარებაში.
მისი უშრეტი ენერგიის და მონდომების წყალობით, 1933 წელს საქართველოში შეიქმნა პირველი პროფესიული, დამოუკიდებელი სახელმწიფო სიმფონიური ორკესტრი, რომელმაც უდიდესი როლი შეასრულა არამარტო კლასიკური სიმფონიური მუსიკის პოპულარიაზაციაში, არამედ ქართული სიმფონიური მუსიკის განვითარებაში, რამეთუ იქცა ამ ჟანრში მოღვაწე ახალგაზრდა კომპოზიტორებისათვის შემოქმედებით ლაბორატორიად.
ევგენი მიქელაძესთან თანამშრომლობდნენ შემდგომში ქართული მუსიკის ისეთი კორიფეები როგორიც იყვნენ ანდრია ბალანჩივაძე, შალვა მშველიძე, ალექსი მაჭავარიანი და სხვები. ასეთი მაღალი კლასის დირიჟორთან ურთიერთობა მათ ეხმარებოდა პროფესიულ ზრდაში, ახლის ძიებაში, ინდივიდუალური შემოქმედებითი ხელწერის ჩამოყალიბებაში. ცნობილი ქართველი მუსიკათმცოდნის ანტონ წულუკიძის შეფასებით ევგენი მიქელაძე იყო იმ დროის საქართველოს „სიმფონიური ცხოვრების ჭეშმარიტი მთავარსარდალი“.
მიქელაძის მგზნებარე შემოქმედებითმა მოღვაწეობამ და საქმისადმი ერთგულებამ განაპირობა ის, რომ სრულიად ახალგაზრდა მუსიკოსმა, ლენინგრადის კონსერვატორიის კურსდამთავრებულმა (ცნობილი რუსი დირიჟორის ა.გაუკის კლასი) სულ რაღაც ექვს წელიწადში შეძლო მთლიანად შეეცვალა თბილისის საკონცერტო ცხოვრების სტილი და დონე. მან გაათავისუფლა საოპერო და სიმფონიური მუსიკის შესრულება დილეტანტურ–პროვინციული მანერიზმისაგან და ჩამოაყალიბა საშემსრულებლო კულტურის მაღალი სტანდარტი. მისი ძალისხმევით მოკლე დროში საქართველოში შეიქმნა ყოფილი საბჭოთა კავშირის მასშტაბით ერთ–ერთი საუკეთესო სიმფონიური ორკესტრი, რომელმაც საქართველოში პირველად ააჟღერა კლასიკური სიმფონიური რეპერტუარის მნიშვნელოვანი ქმნილებები: ლ.ვ.ბეთჰოვენის, ი.ბრამსის, ფ.შუბერტის, რ.შუმანის, ჰ. ბერლიოზის, ასევე რუსული კლასიკის უდიდესი წარმომადგენლების პ.ჩაიკოვსკის, ს.რახმანინოვის, ს.პროკოფიევის ნაწარმოებები. გენიალური რუსი კომპოზიტორი დიმიტრი შოსტაკოვიჩი მიქელაძეს „საბჭოთა სადირიჟორო სკოლის სიამაყედ“ თვლიდა. ეს მაშინ, როცა ამ სარბიელზე მოღვაწეობდნენ ისეთი დიდი დირიჟორები როგორიც იყვნენ ა. მრავინსკი და ნ. რაბინოვიჩი.
არანაკლებ მნიშვნელოვანი იყო ის შემოქმედებითი შედეგები, რასაც მიქელაძემ მიაღწია თბილისის ოპერისა და ბალეტის თეატრში, სადაც ის 1931 წელს ლენინგრადის კონსერვატორიის დამთავრების შემდეგ მიიწვიეს. 1934 წელს, ივანე ფალიაშვილის გარდაცვალების შემდეგ, იგი გახდა ოპერის მთავარი დირიჟორი, ხოლო 1936–37 წლებში კი სამხატვრო ხელმძღვანელი. ამ მოკლე დროში, მიქელაძის დაუღალავი შემოქმედებითი მოღვაწეობის წყალობით საოპერო თეატრში დაიდგა და აღსდგა 20–მდე სპექტაკლი, მათ შორის ვერდის „აიდა“, „ტრუბადური“, „ოტელო“, პუჩინის „ტოსკა“, სენ–სანსის „სამსონი და დალილა“, მუსორგსკის „ბორის გოდუნოვი“ და სხვ. ამ განახლებულ დადგმებში მიქელაძე წარმოჩნდა როგორც უზადო გემოვნების, მაღალი სადირიჟორო ოსტატობით აღჭურვილი მომთხოვნი და უკომპრომისო შემოქმედი. ათეული წლების შემდეგაც ეს დადგმები საეტალონო ნიმუშებად ითვლებოდა.
ევგენი მიქელაძის სიცოცხლე შემოქმედებითი აღმავლობის ზენიტში შეწყდა. ის სულ რაღაც 34 წლისა იყო, როცა 1937 წელს, საბჭოთა კავშირში განხორციელებული სასტიკი რეპრესიების მსხვერპლი გახდა სხვა მრავალ ქართველ მამულიშვილთან და ინტელექტუალური ელიტის გამოჩენილ წარმომადგენლებთან ერთად.
ეროვნული მუსიკალური ხელოვნების წინაშე ფასდაუდებელი ღვაწლისა და ამაგის წყალობით მისი სახელი უკვდავების შარავანდედით შეიმოსა.
„შემოქმედებისაგან მიღებულ სიხარულში და ხელოვნებისათვის ახალი ძალების აღზრდაშია ჩემი ცხოვრების შინაარსი“ – წერდა ე. მიქელაძე. ეს სიტყვები მისი სახელობის ცენტრალური სამუსიკო სასწავლებლის სამოქმედო პროგრამის დევიზიც გახდა.

Evgeni Mikeladze (1903-1937)
Evgeni Mikeladze was famous Georgian conductor. His career had remarkable impact on the establishment and development of the National Orchestra of Georgia.
Due to his interminable energy and inspiration, the first independent professional State Symphonic Orchestra was established in 1933. It played significant role of the popularization not only classical symphonic music in general but the development of Georgian symphonic music as well. Ev. Mikeladze orchestra became the laboratory for the young composers, who were engaged actively in symphonic genre and afterwards became such well- known names as Andria Balanchivadze, Shalva Mshvelidze, Aleksander (Aleksi) Machavariani and others. Working with MIkeladze was already solid ground for professional growing, for innovative thinking and refining professional individuality.
Anton Tsulukidze, famous Georgian musicologist, once noted: “ Evgeni Mikeladze was true commander of the symphonic life of Georgia”.
Evgeni Mikeladze’s active performing life and dedication to work made it possible, that in just 6 years- he, still young, only a graduate of Leningrad Conservatoire under Alexander Gauk, famous Russian conductor - completely changed Tbilisi Musical life and its quality. In order to set up high standard of performance culture, he removed amateurish - provincial mannerism from opera and symphonic music. At the end, through his immense efforts, one of the best Georgian Symphonic Orchestras was established in the short period in the former Soviet Union. This orchestra performed such significant creations of classical symphonic repertoire: L.V. Beethoven, J. Brahms, F. Shubert, R. Shuman, H. Berlioz as well as Russian Classic composers as P. Tchaikovsky, S. Rachmaninoff, S. Prokofiev, etc.
Once, Dmitri Shostakovich, genius Russian composer, said: “Evgeni Mikeladze is pride of the Soviet conducting school” and his words was said during the period when such famous conductors as Ev. Mravinski and N. Rabinovich were on the stage.
Evgeni Mikeladze achieved great performing results in the Tbilisi Opera and Ballet Theatre where he was invited after graduation from the Leningrad conservatoire in 1931.
In 1934, after pass away of Ivane Phaliahsvili, he became a chief conductor and during 1936-37 Artistic Director of the Opera. During this short period, around 20 operas were staged or renovated including G. Verdi’s “Aida”, “Troubadour”, “Othello”, G. Puccini’s “Tosca”, C. Saint-Saëns ”Samson and Dalilah”, M. Mussorgsky’s “Boris Godunov”, etc. In this renewed stages Mikeladze was appraised as a high professional, demanding and dedicated performer. After decades, above staged operas remain as the best performing examples.
Evgeni Mikeladze’s life was broken at the peak of its performing carrier. He was only 34 when he became a victim of 1937 cruel repressions of Soviet era along with other well-known representatives of Georgian intellectual elite.
His name remains memorable within the national musical art due to his huge accomplishments and high achievements.
“In the joy of creativity and education of new generation for the art brings happiness and creates essence of my life” wrote Ev. Mikeladze. These words became central direction of the school named after him.