ევგენი მიქელაძის სახ. ცენტრალური სამუსიკო სასწავლებელი
2006 წელს, ხელოვნების სფეროში განხორციელებულმა რეფორმებმა გამოიწვია საქართველოში მოქმედი 200–მდე მუსიკალური სკოლის გარდაქმნა მრავალპროფილიან სახელოვნო სკოლებად, ლიკვიდირებულ იქნა საშუალო პროფესიული მუსიკალური სასწავლებლები, გაუქმდა ერთიანი საგანმანათლებლო სტანდარტები და სასწავლო პროგრამები. მოხდა სამუსიკო სასწავლებლების ოპტიმიზაცია, ხოლო ზოგიერთის გაუქმება. ამ ნაკადში მოხვდა თბილისის სახ. კონსერვატორიასთან არსებული ექსპერიმენტული სკოლა, რომლის ლიკვიდაციის შემდეგ მისი კონტიგენტი შეუერთდა ე. მიქელაძის სახ. საკრავიერი ხელოვნების კოლეჯს. ამ შეერთების საფუძველზე ჩამოყალიბდა 12 წლიანი სპეციალიზებული ე. მიქელაძის სახ. ცენტრალური სამუსიკო სასწავლებელი. გაერთიანების შედეგად სასწავლებელში ჩამოყალიბდა შემდეგი განყოფილებები – საფორტეპიანო, საორკესტრო (სიმებიანი, ჩასაბერი, დასარტყამი ინსტრუმენტები), საგუნდო–სადირიჟორო, ვოკალური და თეორიულ–საკომპოზიციო.
2006 წლიდან სასწავლებლის წინაშე დაისახა მნიშვნელოვანი ამოცანები სასწავლო–საგანმანათლებლო და შემოქმედებითი საქმიანობის განხორციელების კუთხით, რათა უზრუნველყოფილი იყოს ახალი თაობის მუსიკოსთა აღზრდა, როგორც გარანტია უშრეტი რესურსისა პროფესიული კადრების განახლების გზაზე.
სასწავლებლის წარმატებული საქმიანობის დასტურია ის შედეგები, რომელსაც აღწევენ ჩვენი მოსწავლეები საერთაშორისო კონკურსებსა და ფესტივალებში, ყოველ წელს გამართულ მრავალრიცხოვან საკონცერტო ღონისძიებებში ჩვენს ქვეყანაში თუ საზღვარგარეთ.
სასწავლებელი ყოველწლიურად მართავს 10-15 საანგარიშო, საჩვენებელ თუ სიმფონიურ კონცერტს თბილისის პრესტიჟულ საკონცერტო დარბაზებში: კონსერვატორიის დიდი და მცირე დარბაზები, კულტურის ცენტრი "მუზა", საქართველოს მუსიკალური ცენტრის, კომპოზიტორთა კავშირის დარბაზები, ეროვნული ბიბლიოთეკის სააქტო დარბაზი, ელენე ახლვლედიანის სახლ-მუზეუმი და სხვ.
სასწავლებელმა თავის ბაზაზე დააფუძნა რამოდენიმე რესპუბლიკური მასშტაბის კონკურსი:
- ევგენი მიქელაძის სახელობის საორკესტრო საკრავებზე ახალგაზრდა შემსრულებელთა კონკურსი;
- ნოდარ ანდღულაძის სახელობის ახალგაზრდა ვოკალისტთა კონკურსი;
- კამერული ანსამბლების კონკურსი;
სასწავლებელი არის ასევე საქართველოს ახალგაზრდა და ბავშვთა საგუნდო კოლექტივების კონკურსის თანაორგანიზატორი.
ყველა ზემოთ ჩამოთვლილ კონკურსებში წარმატებით მონაწილეობენ სასწავლებლის მოსწავლეები, კამერული ანსამბლები თუ საგუნდო კოლექტივები. მათ მოიპოვეს მაღალი საპრიზო ადგილები და გახდნენ ამ კონკურსების ლაურეატები. (უფრო დეტალური ინფორმაცია იხ.: მენიუში "კონკურსები").
სასწავლებელი აგრძელებს წარმატებულ სასწავლო–შემოქმედებით მუშაობას, რაც ახალგაზრდა თაობის აღზრდის და მათი პროფესიული განვითერების მყარი გარანტიაა.

E. Mikeladze Central Music School
During the reforms of 2006, Tbilisi experimental school under Tbilisi Conservatoire was liquidated and its full contingent joint E. Mikeladze Music College, which was transformed into E. Mikeladze Central Music School. After this merging, 12-year special education model was introduced and vocal, choir-conducting and theoretical-composition departments (from 7thgrade) were added.
From 2006, the school set more important goals including implementing responsibilities towards the state and carry out education and performing activities in a highly professional level. The major aim remains to bring up new generation of musicians, constant source of the professional performers.
The prominent success what the school has over years is confirmed by number of winning international competitions and festivals, high number of concerts annually in various cities and concerts halls including small and big halls of the conservatoire, national center of music “Muza” and composers union hall, etc.
Prominent students were identified in the school who attracted attention due to their success among are pianists and laureates of number of international competitions: Mariam Batsashvili, Salome Jhordania, Levan Ugulava under Nata Natsvlishvili, Inali Djioev, Hoboi under teacher I. Djioev, Nata Roinishvili, Vioin, under teacher M. Kantaria, TamarJirjadze, violin under teacher D. Jaiani, Davit Djishjkariani and Davit Darbiani, Clarinets under teacher d. Djishkariani, George Oikashvili under prof, R Japaridze, Vocalists, winners, laureates of international vocalists competitions: Ketevan Tsutskiridze, Khatuna Jalabadze, Teona Dalakishvili, Baia Saganelidze under teacher T. Sarvazishvili, etc.
String orchestra under George Shilakadze continued functioning in the school, which participated in t. Mercia, Spain at the 28nd International Festival of young Orchestrates and became its winner. Wind instrumental orchestra became multi- prized as well under Sergo Tkabladze.
The school has strong contacts with the music school abroad. It has long relationship with t. Potsdam I. S Bach music school having exchange program annually among the schools. Every year, 3-4 successful students visit Germany and participate in scheduled symphonic concerts and visa-versa, German young musicians travel to Georgia and participate in joint music concerts with the Georgian counterparts.
In 2009 the school became a friend of number of music schools in Baku and held joint concerts in Tbilisi and Baku.  In 2013 from 5 through 10 june, E. Mikeladze school students have been invited in Baku to the anniversary event to Geidan Aliev memory.
Chamber “Kamerton:, established as international charity project, obtained big success. The chamber held charity concerts in the German cities with the big support of the, Lyudmila fon Berg, project head and German public figure. Some members of the ensemble participate separately at the concerts as the members of the young international orchestras.
Famous international charity foundation “SOS TALENTS” under its founder Michele Soni, pianist collaborates actively with the school. Barbare Tataradze and Ilia Lomtatidze, students of the piano department of the school and foundation scholarship alumnus, constantly participate at the master-classes and concerts organized by Michele Soni in France and Switzerland.
The school continues its active performing and education activities, which is the strong ground for future carrier and professional success of young generation of musicians.